• Poduszki dla podopiecznych krakowskiego hospicjum

          • Zakończyliśmy zbiórkę poduszek dla dzieci z krakowskiego hospicjum. Mnóstwo kolorowych, mięciutkich i już prawie świątecznych poduszek zapełniało salę numer 14 niemal od połowy października. Po raz kolejny zarówno nauczyciele jak i dzieci pokazali, że mają wrażliwe i dobre serca. Miło było obserwować jak góra poduszek z dnia na dzień rośnie, a niektórzy nieśli dumnie poduchy większe od samych siebie. Z serca dziękuję wszystkim dużym i małym, którzy zechcieli się podzielić dobrem z innymi oraz wszystkim, którzy pomogli poduszki zgromadzić, spakować, przenieść i zawieźć. Akcja pokazała, że razem możemy więcej!
            Barbara Potera

          • Młodzi artyści z 5b

          • Od zawsze wiadomo, że sztuka łagodzi obyczaje, a kreatywne, samodzielnie działania są najskuteczniejszą formą nauki.
            Chcą udowodnić prawdziwość tych tez uczniowie klasy V B w czasie lekcji języka polskiego przeprowadzonej w dniu 28 listopada utrwalali wiadomości dotyczące jednego z popularnych gatunków literackich, czyli komiksu.
            Dzieci miały za zadanie wymyślić i narysować dalszą historię bohatera literackiego lub zaprezentować w tej formie najciekawsze wydarzenie związane ze swoją rodziną  bądź klasą.
            Uczniowie naprawdę mocno zaangażowali się w tę aktywność. Dzięki ich pomysłowości, skupieniu i talentom powstały niesamowite, staranne i bardzo ciekawe komiksy, których zdjęcie znajduje się poniżej -:).


            Iwona Pabis

          • Młoszowskie nutki

          • 23 listopada 2023 r. odbył się koncert laureatów konkursu "Młoszowskie Nutki".

            Kacper Wandor z klasy Va zajął tam I miejsce w kategorii klas czwartych i piątych. Ogólnie było pięć kategorii i na koncercie wystąpili zdobywcy pierwszych miejsc. Ale to, co się działo na sali po występie Kacpra było po prostu niesamowite! Zresztą zaśpiewał naprawdę rewelacyjnie, był dziś najlepszą wersją samego siebie! Ludzie gratulowali, niektórzy mówili, że na pewno zrobi światową karierę.

            Burmistrz miasta w podsumowaniu stwierdził, że występ "młodego tenora" to była po prostu "miazga". Czyli chyba on też był pod wrażeniem? 

            Jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz Kacper dostarczy nam wzruszeń i powodów do dumy.

          • Serce za odwagę!

          • Miło Nam poinformować, że Uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji pt: Serce za odwagę!

            Uczniowie klas 4-8 na lekcjach plastyki i historii przygotowali kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          •   Światowy Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.  Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. 

              W naszej szkole nie mogło zabraknąć spotkania związanego z tym wydarzeniem. 24 listopada uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki. SU ogłosił konkurs na największą ilość misiów na klasę, klasy które wygrały konkurs są zwolnione z pytania przez cały dzień - I miejsce oraz z wybranej lekcji - miejsce II i III. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.

             

          • Prawa dziecka

          • Prawa dziecka to prawa, które powinien poznać każdy malec. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to doskonała okazja do tego, by je zaprezentować. Dzięki warsztatom prowadzonym przez psychologa uczniowie klas 1-3 właśnie tę wiedzę zdobyli. Zajęcia prowadzone były w ramach programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego”. Nasza szkoła aktywnie bierze udział w programie, realizując comiesięczne zadania!

            VID-20231123-WA0001.mp4

          • Wycieczka klas III do Oświęcimia

          • 15 listopada uczniowie III A i III B zwiedzili zamek w Oświęcimiu. Położony na porośniętym starymi drzewami wzgórzu, nad rzeką Sołą, zamek wraz z wieżą, murami obronnymi ,oraz zabudową stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta poświadczających jego osiemsetletnie korzenie. Na zamku dzieci uczestniczyły w warsztatach ,, Damy i rycerze”. Dowiedziały się w jaki sposób można było zostać rycerzem i na czym polegał etos rycerski. Chłopcy mieli okazję przebrać się w stroje honorowych i dzielnych wojów oraz szlachetnych zbrojnych rycerzy. Dziewczynki włożyły stroje pięknych wybranek serc. Zarówno rycerze jak i białogłowy prezentowali się znakomicie. Na koniec dziewczynki wykonały piękne korony, a chłopcy maskę rycerza. Zaopatrzeni w piękne pamiątki, pełni wrażeń wróciliśmy do Trzebini.

          • Światowy Dzień Dobroci

          •  

            13 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Dobroci. W tym dniu uczniowie klasy III b razem z wychowawcą zamienili się w Anioły. Z anielską cierpliwością odwiedzili wszystkie klasy od pierwszej do ósmej, gabinet pani dyrektor przypominając wszystkim o akcji dzielenia się dobrem. Anioły z III b miały ze sobą bajkowe, kolorowe poduszki, które już
            zostały zebrane dla dzieci z hospicjum. W ten sposób anielskie istoty przypomniały, aby wszyscy chętni dołączyli się do akcji, która trwa do końca listopada.
            ,,Dobro, które dziś masz dla chorych, samotnych ludzi, prędzej czy później do Ciebie z podwójną siłą powróci. Pomagać, to dzielić się nie chcąc w zamian dosłownie niczego. Łzy pozamieniać w śmiech, nie ma nic bardziej cennego. Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma ? … ”

          • Wielka zbiórka żywności dla schroniska

          • Nasza Szkoła bierze udział w zbiórce dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu. Bardzo serdecznie prosimy o wsparcie w imieniu piesków i kotków tam mieszkających. Akcja trwa do końca listopada. Przyniesione rzeczy można zostawiać w sali nr 10. 

            Szkolne Koło Wolontariatu.

          • Ślubowanie

          • 27 października klasa 1a złożyła uroczyste ślubowanie na ucznia klasy pierwszej. Wszyscy uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii. W występie uczniów wspierały dwie uczennice z klasy 2b Liliana Sochacka oraz Zuzanna Szajnowska. Wszystkie dzieci pięknie się zaprezentowały. Występ oglądali rodzice oraz dyrektor szkoły mgr Agnieszka Rudol, która magicznym piórem pasowała dzieci na uczniów. Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni klasy 1a mgr Elżbieta Struczyk, dekorację przygotowała mgr Klaudia Kocot. Rodzicom serdecznie dziękuję za upominki dla dzieci.

          • Obchody 105 rocznicy odzyskania Niepodległości

          • W dniu 10.11 w naszej szkole obchodziliśmy 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie Naszej Szkoły ( klasy 2 i 4) przygotowali razem z paniami (Ewelina Trybuś, Klaudia Kocot) krótki program artystyczny. Towarzyszyły nam ogromne emocje i łzy wzruszenia! Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy #polskadohymnu. Młodzi artyści pięknie uczcili tak ważne wydarzenie dla Polaków! 

            Pamietajmy!

            "Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania. Bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też 
i siebie, swojego sumienia. Wolność to możliwość wyboru. Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci. Wolność to szczęśliwe powroty. Wolność to dom pełen ukochanych ludzi. Nie ma nic cenniejszego nad wolność.

            Wolność bycia człowiekiem".

          • Tusz do paki

          • Dziękujemy bardzo za zaangażowanie w akcji Tusz do paki w której brała udział nasza szkoła. W tym roku również nasza szkoła przystąpiła do tej akcji pod hasłem Bądź eko- wrzuć pusty tusz do paki my dokarmimy zwierzaki. 

          • Synod misyjny dzieci.

          • Uczniowie naszej szkoły razem z panią Martą Kołodziejczyk brali udział w Synodzie misyjnym dzieci który odbył się 28 października w Krakowie. W synodzie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych Archidiecezji Krakowskiej. W czasie spotkania oprócz modlitwy były spotkania z misjonarzami, taniec śpiew gry i zabawy oraz konkurs wiedzy misyjnej w której uczestniczyliśmy. Miło nam poinformować że Franciszek Dym  z klasy III B zajął 2 miejsce. Gratulujemy Frankowi

          • #szkolapamieta

          • My także pamiętamy o zmarłych #szkolapamieta.  W ramach Szkolnego Koła Wolontariatu Nasza uczennica Martyna Siemek i pani  Klaudia Kocot uporządkowały opuszczony grób znajdujący się niedaleko szkoły w lesie. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, zatrzymajmy się na chwile w ciszy ( nie tylko przed grobami) i pomódlmy się  za dusze ludzi którzy odeszli . Nie zapominajmy o Zmarłych!

          • #SzkołaPamięta – udział klasy 2b w akcji ogólnopolskiej


          • 31 października uczniowie klasy 2b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta. W ramach zajęć lekcyjnych uczniowie obejrzeli i omówili dwie prezentacje multimedialne na temat Dnia Wszystkich Świętych oraz filmiki biograficzne poświęcone wybitnym Polakom. Pierwszy filmik przybliżył dzieciom sylwetkę Św. Stanisława Kostki – Patrona dzieci i młodzieży, natomiast kolejny dotyczył Jana Pawła II. Dodatkowo – w ramach zajęć plastycznych uczniowie malowali portrety Wspaniałego Papieża Polaka. Fotorelacja z tych zajęć znajduje się na poniższych zdjęciach.

          • Nauka nie musi być nudna.

          • W środę 25 października uczniowie klasy VB podczas lekcji języka polskiego w trochę nietypowy sposób podsumowywali pracę z tekstem zatytułowanym „Chłopcy z Placu Broni” przygotowując się w ten sposób jednocześnie do napisania wypracowania lekturowego.

            Ich zadanie polegało na narysowaniu, zgodnego z opisem znajdującym się w książce, portretu Erno Nemeczka, a następnie opisanie go cechami charakteru bohatera. Dzięki temu ćwiczeniu dzieci miały okazję powtórzyć i  usystematyzować swoją wiedzę oraz dać upust własnym talentom artystycznym.

            Wszyscy uczniowie zaangażowali się w te działania naprawdę mocno, a dowodem ich skupienia była absolutna cisza zakłócana jedynie dźwiękami ołówków i kredek J.

            A efekt tej aktywności można podziwiać na zamieszczonym poniżej zdjęciu.

            Iwona Pabis

          • BohaterON - włącz historie!

          • BohaterON - włącz historie!. Kolejny raz uczniowie Naszej Szkoły  (klasy 4 – 8) wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej, mającej na celu uhonorowanie i upamiętnienie w uczestników biorących udział w Powstaniu Warszawskim. W tym roku na lekcjach historii Nasi podopieczni  napisali życzenia oraz podziękowania do Powstańców (drogą elektroniczną przez stronę organizatora). Każdy wpis to punkt na mapie - w ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z Bohaterów - Powstańców.

          • ZBIÓRKA PODUSZEK DLA PODOPIECZNYCH MAŁOPOLSKIEGO HOSPICJUM W KRAKOWIE

          • Dominik Porębski ma 12 lat. Od kilku lat angażuje się w pomoc dla Hospicjum. Jego marzeniem była akcja dla podopiecznych hospicjum, którą od początku do końca  zorganizuje samodzielnie i właśnie to marzenie realizuje. Od 10 X 2023 r. ruszyła zbiórka poduszek dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci- pomysł wolontariusza Dominika. Akcja idealna na jesień, bo czyż jest coś przyjemniejszego od tego, że w szary dzień możemy przytulić się do miękkiej i kolorowej poduchy...?
            Z kolei dzieci leżące wymagają częstej wymiany poszewek i pościeli- taka pomoc będzie więc dla ich bliskich bardzo cenna. Klasa III B włączy się w tę akcję. Prosimy o wsparcie. Razem możemy więcej. Kto  jeszcze pomoże Dominikowi pomalować świat podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla dzieci?
            Zbieramy poduszki wraz z poszewkami; Potrzebne są poduszki różnej wielkości typu "jaśki", ale też większe. Poduchy tylko nowe można przynosić do sali nr 14 do dnia 30 listopada 2023r.
            Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zechcą dołączyć do akcji.
            Pomagając innym pomagamy sobie.

            koordynator akcji w szkole Barbara Potera

          • ZESPÓŁ SP6 NAJLEPSZY podczas obchodów XIX Dnia Drzewa w Powiecie Chrzanowskim

          • 20 października uczniowie klasy 6B: Karolina Kostecka, Wojciech Gołąb, Leon Rzeszutko oraz Bartosz Spuła wzięli udział w powiatowych obchodach Dnia Ziemi, które odbyły się w Dolinie Będkowskiej. Organizatorami tego ekologicznego wydarzenia były: Centrum Informacji Ekologicznej Powiatu Chrzanowskiego przy ZSE-Ch w Trzebini oraz Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.
            Głównym celem obchodów było przybliżenie młodzieży cennych pod względem ekologicznym miejsc w Małopolsce, dlatego najpierw uczniowie uczestniczyli w kilkugodzinnych zajęciach terenowych w Dolinie Będkowskiej. Po nich stanęli do rywalizacji podczas konkursu wiedzy - zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka, ochrony drzew w Polsce, rozpoznawania drzew liściastych i iglastych oraz ciekawostek dotyczących samej doliny.
            Zespół SP6 świetnie przygotował się do konkursu i zajął zaszczytne I miejsce. Opiekunem grupy była pani Agnieszka Tadla.
            Gratulacje!

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 16 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii.  Z pełnym humoru przedstawieniem pt."All Inclusive" wystąpili uczniowie klasy 4a, którzy po zabawnym przedstawieniu wręczyli nauczycielom symboliczne bilety na Majorkę oraz sowy - symbol mądrości i inteligencji. Program artystyczny został wzbogacony występami wokalnymi  uczniów z klasy 5a oraz przedstawicieli SU.

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom serdeczne życzenia i podziękowania za ich trud włożony w wychowanie i edukację młodzieży oraz wręczyli im piękne własnoręcznie wykonane kwiaty.

            Uczniowie podziękowali nauczycielom pięknym występem artystycznym, a my – nauczyciele – dziękujemy wszystkim uczniom za pamięć o nas i życzenia.

            Występ przygotowały  p. Agnieszka Łączka oraz p. Katarzyna Brzózka, a o piękną dekorację zadbała p. Klaudia Kocot.