• Powiatowy Turniej BRD

          • W dniu 20.04.2023 roku odbył się powiatowy etap w/w turnieju, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini. Zgodnie z regulaminem drużyny w dwóch kategoriach wiekowych ( I - uczniowie w wieku 10-12 rocznik 2011 i młodsi), ( II - uczniowie starsi ) musiały wykonać 4 zadania: sprawdzenie wiedzy teoretycznej z zakresu znajomości przepisów drogowych w postaci testu, sprawdzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pierwszej pomocy, sprawdzian umiejętności praktycznych w postaci przejazdu przez tor przeszkód, składający się z 6 elementów oraz przejazd po miasteczku rowerowym z zachowaniem przepisów ruchu drogowego.
            Do zmagań stanęły drużyny:
            I.grupa młodsza: 1.Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini
            2. Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini
            3.Szkoła Podstawowa w Babicach
            II. grupa starsza: 1.Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini
            2. Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini
            3. Szkoła Podstawowa Poręba Żegoty
            4. Szkoła podstawowa w Babichach
            5. szkoła Podstawowa nr 3 w Libiążu
            Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwała komisja sędziowska w składzie: przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie: aspirant sztabowy Marcin Łąka aspirant sztabowy Marek Labak, nauczyciele Anna Manik, Agnieszka Łączka, pielęgniarka szkolna Lucyna Stryjak.
            Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
            I grupa:
            1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini
            2 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini
            3 miejsce - Szkoła Podstawowa w Babicach
            Nagroda indywidualna – Bartosz Spuła – SP 6 Trzebinia
            II grupa:
            1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini
            2 miejsce - Szkoła Podstawowa Poręba Żegoty
            3 miejsce - Szkoła Podstawowa w Libiążu
            Nagroda indywidualna dla Jana Skwarka – SP Poręba Żegoty
            Nagrody w postaci pucharów, dyplomów oraz akcesoriów rowerowych wręczyła dyrektor szkoły Agnieszka Rudol oraz dyrektor Trzebińskiego Centrum Administracyjnego Andrzej Miranowicz.
            Nagrodzono drużyny, które zajęły I miejsce oraz wręczono nagrody indywidualne. Zarówno w grupie młodszej jak i starszej najlepszą lokatę zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej nr 6, awansując tym samym do etapu wojewódzkiego turnieju.

            Fundatorami nagród byli : Urząd miasta Trzebini, Trzebińskie Centrum Administracyjne, Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini, Trzebiński Part Rozrywki – Wrotowisko. Gospodarze bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i opiekunom drużyn za udział w Turnieju, a sponsorom za ufundowanie bardzo atrakcyjnych nagród.

          • Akcja Żonkile- "Łączy nas pamięć"

          • W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim klas 1-3 naszej szkoły włączyły się w ogólnopolską akcję Żonkile, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wykonały papierowe żonkile, które dzisiaj przypięły do ubrań na znak udziału w Akcji, której hasłem przewodnim jest: "łączy nas pamięć".

            Każda klasa wysłuchała przynajmniej jednego z opowiadań udostępnionych przez Muzeum: "Było -nie ma - jest" Katarzyny Jackowskiej- Enemuo, "Strasznie, strasznie " Pawła Beręsewicza, "Historia pewnej ulicy " Justyny Bednarek oraz "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej. Te piękne opowieści były pretekstem do rozmowy o wojnie, stracie, tęsknocie, przyjaźni, pomocy, odwadze, pamięci i potrzebie jej zachowania. Dzieci bardzo przeżywały słuchane historie, z których dowiedziały się także, kim byli Żydzi i oraz kim są odznaczeni Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i dlaczego należy o nich pamiętać.

            Opowiadań wykorzystanych na lekcjach oraz innych, równie wzruszających można wysłuchać na kanale Muzeum Polin na YouTube.

          • Ojcowski Park Narodowy - XXI Dzień Ziemi w Powiecie Chrzanowskim

          • 17 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach XXI Dnia Ziemi w Powiecie Chrzanowskim, które odbyły się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Organizatorami tego edukacyjnego wydarzenia były: Centrum Informacji Ekologicznej Powiatu Chrzanowskiego przy ZSE - Ch w Trzebini oraz Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Chrzanowskiego.
            Głównym celem tegorocznych obchodów było przybliżenia młodzieży miejsc chronionych w Małopolsce pod względem ekologicznym, dlatego najpierw uczniowie uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach przeprowadzonych przez przewodnika na terenie parku. Po zajęciach terenowych uczniowie stanęli do rywalizacji podczas konkursu wiedzy na temat historii Ojcowskiego PN i jego geografii, środowiska przyrodniczego, gatunków chronionych, formacji skalnych, zabytków, szlaków turystycznych oraz form ochrony przyrody w Polsce.
            Zespół SP6 w Trzebini w składzie: Magdalena Szuba, Olga Noworyta, Blanka Nowotarska i Szymon Stokowiec świetnie przygotowali się do konkursu, bezbłędnie rozwiązali wszystkie zadania i zajęli zaszczytne I miejsce. Opiekunem grupy była pani Agnieszka Tadla. Gratulacje!

          • Inna lekcja historii

          • 14 kwietnia uczniowie klas V, VII i VIIIa wzięli udział w ciekawej lekcji historii przeprowadzonej przez Grupę Artystyczną „ Rekonstrukto” . Pokaz historyczny „ Wrzesień 39” dotyczył sytuacji Polski w czasie II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli mundury, repliki broni, ekwipunek żołnierzy. Zajęcia miały charakter interaktywny, uczniowie brali udział w rekonstrukcjach. Każdy mógł dotknąć broni i z bliska obejrzeć zgromadzone wyposażenie żołnierskie.

          • Rewia na lodzie

          • Dnia 12 kwietnia dzieci z klas pierwszych i drugich wzięły udział w pięknym spektaklu teatralnym na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy. Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.
            Dzieci były pod wielkim wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i dekoracji. Łyżwiarze mieli barwne bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne i akrobacje na szarfie. Rewia na lodzie z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

          • Dzień bez plecaka w kl. I - III

          • Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie przychodzą bez plecaków i tornistrów. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. 
            Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych reklamówkach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak i piórnik.

          • Projekt ZUS

          • Czy wszystkie, trudne sytuacje da się przewidzieć? W jaki sposób mądrze postępować, aby zminimalizować skutki przykrych i tragicznych wydarzeń w naszym życiu? Jakie instytucje mogą być dla nas pomocą w dramatycznych zmaganiach z - często bardzo okrutnym - losem?
            Odpowiedzi na te filozoficzne pytania poszukiwali uczniowie klas ósmych naszej szkoły w czasie cyklu lekcji z wiedzy o społeczeństwie.
            Bodźcem do tych głębokich refleksji stała się realizacja, kolejnej już zresztą edycji, ogólnopolskiego „Projektu z ZUS” dedykowanego dla szkół podstawowych”, w czasie której młodzież miała uświadomić sobie, że ubezpieczenia społeczne są potrzebne.

            Zajęcia rozpoczęły się od zdefiniowania terminów takich ,jak na przykład: „ZUS, zastępowalność pokoleń, czy rodzaje ubezpieczeń i, wypłacanych ze zgromadzonych za ich pośrednictwem, świadczeń”.
            Potem uczniowie, pracując w grupach, przygotowywali plakaty, komiksy lub filmy, których celem było przekonanie jak największej liczby osób do tego, że warto systematycznie i uczciwe odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, aby w ten sposób „zabezpieczyć się na przyszłość”. W tym miejscu muszę uczciwe przyznać, że wszyscy ósmoklasiści wywiązali się z tej powinności wzorowo!
            Efekty aktywności poszczególnych zespołów okazały się oszałamiające i z tej mnogości przemyślanych, kolorowych i starannie wykonanych prac niesłychanie trudno było wytypować najlepsze, które w efekcie finalnym będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie tego konkursu.
            Ostatecznie jury w składzie:
            p. dyrektor - Agnieszka Rudol oraz nauczyciele: p. Anna Manik i p. Iwona Pabis zdecydowali, że laur zwycięstwa przypadnie: Ustynie Denisowej i Romanowi Hnatovi (autorom plakatu) oraz Szymonowi Stokowcowi (wykonawcy komiksu).

            Wszystkim autentyczne zaangażowanym w realizację tego projektu dziękuję za włożony trud i solidnie wykonaną pracę, a za zwycięzców trzymam mocno kciuki i życzę dalszych sukcesów!!!
            Iwona Pabis