• Różowa skrzyneczka

• Szanowni Rodzice, Drogie Uczennice,

Miło mi poinformować, że w naszej szkole w damskiej toalecie zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona środkami higienicznymi dostępnymi dla każdej uczennicy.

Planujemy sukcesywne uzupełnianie środków higienicznych, jednakże jeśli ktoś będzie chciał się nimi podzielić, zachęcamy do samodzielnego wkładania ich do skrzyneczek smiley

Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu.

Celem programu Różowa skrzyneczka jest również zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania. Program stara się̨ o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówi o potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań́ na czas miesiączki.

Różowa skrzyneczka – materiały

Podstawowe_informacje_o_Rozowej_skrzyneczce.pdf

Broszurka_Mieszaczkowe_Love.pdf

- linki do filmików z MenstrUlką dla szkół podstawowych:

• Wycieczka do Warszawy

• W dniach13-15 września50 uczniów z klas 6-tych, 7, 8-mych pod opieką Pani Agnieszki Rudol, Anny Manik, Barbary Szewczuk, Agnieszki Tadli spędziło 3 dni w naszej stolicy – Warszawie. To były bardzo intensywne 3 dni, w czasie których mogli zobaczyć najważniejsze i najbardziej znane miejsca w mieście. W pierwszym dniu zagościli na trybunach Stadionu Narodowego, gdzie mogli poczuć dreszczyk emocji prawdziwego kibica, chociaż nie zobaczyli murawy – ku zaskoczeniu wielu. Następnie ekipa udała się na spacer po Starym mieście. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi dowiedzieli się wielu informacji i ciekawostek dotyczących Starego miasta, a w szczególności dotyczących czasów II wojny światowej oraz odbudowy Warszawy po jej zakończeniu. Uczniowie oddali hołd poległym w walkach dzieciom, stając pod pomnikiem Małego Powstańca. Temat walk powstańczych, poświęcania się ludności cywilnej towarzyszył uczniom w zasadzie przez całą wycieczkę. W drugim dniu wycieczki uczniowie w Centrum Nauki Kopernik mogli samodzielni doświadczać, odkrywać , uczyć się, zrozumieć najróżniejsze tematy z dziedziny nauk biologicznych, chemicznych i fizycznych. Odnaleźli odwiedź na wiele naukowych pytań, zrozumieli zjawiska poprzez samodzielnie wykonane doświadczenia. Z kolei wizyta na Cmentarzu na Powązkach wszystkich wprowadziła w czas zadumy i refleksji. W sposób szczególny oddaliśmy hołd bohaterom książki „Kamienie na szaniec” oraz wszystkim poległym w Powstaniu Warszawskim. Uczestnicy wycieczki pochylili również głowy nad wieloma grobami osób znanych z środowisk aktorskich, politycznych, sportowej areny, dziennikarzy, piosenkarzy. Wizyta ta była dla wszystkich niebywale emocjonalnym przeżyciem. Kolejnym miejscem zwiedzanym przez uczniów był park przy pałacu Łazienki Królewskie, pomnik Fryderyka Chopina, Belweder. Udając się w kolejne miejsce czyli na taras widokowy Pałacu kultury i Nauki, uczniowie stanęli w miejscu, w którym znajdowały się mury getta warszawskiego. Widok Warszawy na cztery strony świata oglądany z wysokości 114 metrów wzbudził u wszystkich wielki zachwyt. Dzieci mogły się przekonać, jak wielkim i bardzo „zielonym” miastem jest nasza stolica. W ostatnim dniu wycieczki po raz kolejny uczniowie starali się poznać historię miasta i bohaterstwo jej mieszkańców zwiedzając z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Na zakończenie pobytu w stolicy uczniowie przy przepięknej pogodzie udali się na spacer, który pozwolił wyciszyć emocje, odpocząć na łonie natury bardzo zadbanych ogrodów Pałacu w Wilanowie.

Wszyscy uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują organizatorowi naszej wyprawy – Firmie SCOLTUR za bardzo dobra organizację.
            Wycieczka została dofinansowana z rządowego programu POZNAJ POLSKĘ.

• Narodowe Czytanie w klasie V B

• 11 września uczniowie klasy V B naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akacji Narodowego Czytania. Celem tego wyjątkowego, bo objętego honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, przedsięwzięcia, jest propagowanie wśród Polaków czytelnictwa oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat kanonu rodzimej literatury.

Doceniając walory tej inicjatywy dzieci wcieliły się w rolę młodych aktorów i pięknie odtwarzały fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” poznając tym samym niezwykłą historię założycieli rodu Bohatyrowiczów, czyli losy Jana i Cecylii. Te odległe w czasie oraz trzymające w napięciu wydarzenia wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy i refleksji. Rozważaliśmy zagadnienia dotyczące dobra i zła, roli rodziny , miłości i pracy w życiu człowieka oraz tego, jak ludzka determinacja może pomóc w osiągnięciu nawet najbardziej trudnego celu.

Bezpośrednim, materialnym świadectwem tych działań stały się, przygotowane przez uczniów, plakaty lekturowe, których zdjęcia prezentujemy poniżej.

Opieka nad akcją p. Iwona Pabis

• Zbieramy Talenciaki

• Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów” Lidl.

Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu. Zebrane Talenciaki przekaż fizycznie w Szkole - klasy I- III do p. Elżbiety Struczyk, klasy IV - VIII p. Sara Biśta - Toborek lub oddaj wychowawcy. Można też zeskanować kod QR z TALENCIAKA.

Przekaż punkty na konto szkoły.