• Laboratoria Przyszłości

          • ​​​​​​​​​​​​​

              O programie:

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Laboratoria Przyszłości  to  Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

                Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 72 900,00zł.  Do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano 60%  ww.  środków na zakup wyposażenia wg poniższej specyfikacji:

                1. drukarka 3 D wraz z akcesoriami oraz oprogramowaniem
                2. mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
                3. stacja lutownicza z gorącym powietrzem wraz z akcesoriami
                4. kamera przenośna z akcesoriami oraz oprogramowaniem
                5. aparat przenośny z akcesoriami
                6. statyw z akcesoriami
                7. mikroport z akcesoriami
                8. oświetlenie do realizacji nagrań
                9. pracownia językowa

                Pozostałe 40 % przyznanych środków zostanie przeznaczone na zakup dodatkowego wyposażenia z katalogu programu Laboratoria Przyszłości do dnia 31 sierpnia 2022 r.

                Ww. wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz doposażenia i unowocześnienia bazy szkolnej.

              • Zielona szkoła klasy 3a

              • W dniach 5-11.czerwca 2022 r. klasa 3a przebywała na Zielonej Szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie, niewielkej wsi niedaleko Kalisza. Były konie, alpaki, gokarty, wóz taborowy, rowery wodne i wiele innych atrakcji. Była wycieczka do Gołuchowa i lody na Rynku w Kaliszu. Był wyjazd do ZOO we Wrocławiu. Nie było czasu na nudę. No, i była jeszcze podróż w obie strony PKP Intercity. Dzieci wróciły zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń. Wszystkie spisały się na medal, a w domach długo będą miały o czym opowiadać!

              • Pierwszaki – rodzicom


              • 14 czerwca na świetlicy szkolnej dzieci z klasy I B zaprezentowały rodzicom przedstawienie Rzeczpospolita Pszczół. Wśród barwnych kwiatów, motyli i pszczół, którymi udekorowano salę na scenie pojawiły się wesołe pszczółki wraz ze swą królową, barwne motyle, świerszcze, mrówka, misie, Wiktorka oraz Adaś. W rolę narratora wcielił się Kacper.
                Pierwszaki wierszami i piosenkami pokazały jak ważną rolę w świecie przyrody pełnią pszczoły i jak należy o nie dbać. W czasie przerwy dzieci skosztowały pysznych ciast i ciasteczek przygotowanych przez niezawodne mamy. Potem już w galowych strojach uczciły Dzień Mamy i Taty wierszami i piosenkami. Na koniec rodzice wśród rozwieszonych portretów rozpoznawali swoje twarze. Było mnóstwo śmiechu i radości, ale także chwile
                wzruszenia, czułości i przytulania. To było bardzo udane spotkanie.

              • Wycieczkowy czerwiec w 5a

              • Czerwiec dla klasy 5a był wyjątkowo bogaty w atrakcje. 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka nad Chcechlem. Bawiliśmy się i tańczyliśmy na placu zabaw, spacerowaliśmy przy tętni i jedliśmy pyszne lody. 15 czerwca bardzo aktywnie poznaliśmy tajniki pracy górników. W Sztolini Królowa Luiza w Zabrzu zwiedzanie połączone było z zasmakowaniem pracy górników: kopaliśmy węgiel, cięliśmy drewno, skręciliśmy rury. Samo zwiedzanie odbywało się momentami prawie na czworakach ale też i kolejką podziemną. Było ciężko, ale bardzo wesoło. Dziekujemy Pani Karinie Łozowskiej za miłe towarzystwo Klasa 5A Wychowawczyni: Anna Manik

              • Karta rowerowa

              • Do egzaminu przystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Pod czujnym okiem uprawnionych do egzaminowania nauczycieli,  młodzież zdobyła swoje pierwsze uprawnienia rowerowe.

                Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!

                Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Do egzaminu praktycznego przystąpili uczniowie, którzy z wynikiem pozytywnym zdali test teoretyczny z zakresu przepisów ruchu drogowego.  Uczniowie, którzy przystąpili do części praktycznej egzaminu, wykazali się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad poruszania się po drogach a także znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Egzamin na kartę rowerową to pierwszy etap zdobywania doświadczenia młodego kierującego. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

              • Pierwszaki w Puszczy Dulowskiej

              • 13 czerwca klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Puszczy Dulowskiej. Pani  Anna Rejdych reprezentująca Nadleśnictwo Chrzanów zaprosiła nas do Ośrodka Hodowli Zwierząt. W ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o pracy leśnika. O tym, jak rosną drzewa poczynając od ziarenek aż do doroslych okazów, które możemy oglądać w lesie. O opiece nad roślinami i zwierzętami oraz gospodarowaniu zasobami leśnymi. Największym zainteresowaniem cieszyły się poroża jelenia, sarny, daniela i łosia. Podczas spaceru dzieci zobaczyły także tamy zbudowane przez bobry oraz ślady ich zębów pozostawione na kawałku drewna. Ważnym punktem programu wycieczki były pieczone kiełbaski. Po spacerze i zabawach na świeżym leśnym powietrzu smakowały wyśmienicie.To była bardzo udana wycieczka. Serdecznie dziękujemy leśnikom i przesyłamy pozdrowienia 

              • Realizacja III modułu projektu Czytam z klasą przez klasę IB.

                •  Do trzeciego modułu wybraliśmy książkę Wandy Chotomskiej Pięciopsiaczki. Wspólnie przeczytaliśmy książkę, uzupełniliśmy Lekturniki oraz odwiedziliśmy Miasto Zawodów poznając zawód weterynarza.
                • Dzieci wykonały piękne lapbooki do lektury, z których następnie została przygotowana wystawa na szkolnej gazetce.
                • Z okazji Światowego Dnia Książki klasa I B zorganizowała happening, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci przebrane w stroje ulubionych bohaterów książek, baśni i bajek stworzyły barwny korowód, który przemaszerował szkolnymi korytarzami. Niosły w rękach własnoręcznie wykonane plakaty i hasła propagujące czytelnictwo.
                • Z przygotowanych plakatów oraz samodzielnie ułożonych i wymyślonych haseł powstała wystawa na szkolnym korytarzu dostępna dla uczniów klas I- III
                • Po ukończeniu wszystkich zadań klasa IB otrzymała certyfikat potwierdzający ukończenie III modułu i całego projektu czytelniczego w roku szkolnym 2021/2022.
              • Zielona Szkoła Sidzina 2022r. Klasy IV a i b.

              • Wśród gór, w miejscu niezwykle urokliwym, uczniowie klasy 4a i b spędzili pięć dni Zielonej Szkoły pod opieką pań A. Tadli i B. Szewczuk .Pobyt trwał od 30.05. 22r. do 3.06.22r. Miejscowość Sidzina to piękne miejsce do odpoczynku i zajęć na świeżym powietrzu. Gry, zabawy, wycieczki, spacery, dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba, ale także lekcje przyrody i j. polskiego urozmaicały pobyt dzieci. Smakowite ciastka- zielone jabłuszka, lody, zwiedzanie regionalnego skansenu, wypiek moskolików to atrakcje Dnia Dziecka.
                Czas minął bardzo szybko…
                Poniżej zapraszamy do obejrzenia kalejdoskopu fotografii z pobytu w Sidzinie !

                .

              • Sukces Wiktorii i Karola w konkursie literackim

              • Szkoła Podstawowa w Lgocie zorganizowała Gminny Konkurs Literacki „Trzebinia nasza mała Ojczyzna”. Konkurs polegał na wymyśleniu wiersza o naszym mieście, a następnie jego pięknej recytacji. Dwoje uczniów z klasy VIIIa uczestniczyło w tym konkursie i wspaniale się spisali: Wiktoria Pierzchała zajęła II miejsce, a Karol Kołodziejczyk – III miejsce. Dzieci do konkursu przygotowała pani Danuta Siedzik.