• Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi w SP 6 rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia zagadnienia przez szkolny radiowęzeł. Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie. 

            Kolejne akcje to:

            • rozmowa i wyświetlanie na godzinach wychowawczych prezentacji, w których znajdowały się wskazówki „Co można robić podczas Dnia Ziemi i nie tylko?”. Prezentacje przygotowane w dwóch kategoriach dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII.
            • Klasy VII przygotowały plakaty, których tematyka związana jest z zanieczyszczeniami środowiska powodowanymi przez działalność człowieka. Prace obrazujące przyczyny i skutki  dziury ozonowej, efektu cieplarnianego, zanieczyszczenia wód, czy smogu zostały wystawione na szkolnych korytarzach.\
            • Zespół uczniów z klasy 8a, uczestniczył w XX Powiatowym Konkursie Ekologiczno - Językowym „Zielone Perełki Trzebini”.
            • W ramach projektu międzynarodowego Erasmus+ dotyczącego szacunku dla ochrony środowiska „Spring and Respect will come back” zebrano przygotowane materiały. Prezentacje i działania podjęte w Szkole w ramach obchodów Dnia Ziemi zostaną przedstawione na spotkaniu na Litwie w dniach 1-8 maja.2022. Tam również zostanie przedstawiony przygotowany przez młodzież filmik  w języku angielskim na podstawie scenariusza „Sąd nad człowiekiem” ( przedstawienie online). W związku z udziałem w projekcie na korytarzu szkolnym znajduje się tematyczna gazetka ( zdjęcie w załączniku). Akcja projektu Erasmus + objęła również współdziałanie wszystkich krajów partnerskich polegające na posadzeniu w ogrodach  przyszkolnych 5 drzew wybranych przez kraje partnerskie. Drzewa zostały posadzone w naszej szkole oraz W Grecji, na Litwie, Łotwie, Rumunii oraz Sycylii.
            • Prezentacja klasy I-IV
            • Prezentacja klasy V-VIII

            Obchody Dniz Ziemi przygotowały panie: Monika Freitag Agnieszka Tadla i Katarzyna Strózik

          • Wolontariat dla zwierząt w Ukrainie

          • W marcu 2022 roku w naszej szkole była prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Włączyli się w nią wszyscy uczniowie (a pośrednio również rodzice), nauczyciele i ich rodziny, pracownicy szkoły. Zebraliśmy znaczącą kwotę - 951 złotych 77 groszy. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją SIEPOMAGA oraz lokalnym S.O.S. PIES - WOLONTARIAT DLA ZWIERZĄT. Zgodnie z wysłaną przez Fundacje listą potrzebnych rzeczy zakupiliśmy: dużą porcję suchej karmy dla psów(45 kg), karmę mokrą dla kotów, krople przeciw kleszczom dla psów i kotów, smycze i obroże, miski, podkłady higieniczne - wszystko na kwotę 739,54 zł.  W porozumieniu z Panią Agatą mieszkanką Sierszy z S.O.S. PIES - WOLONTARIAT DLA ZWIERZĄT CHRZANÓW która osobiście jeździ na Ukrainę i ratuje stamtąd kotki i pieski, leczy je,  a potem szuka dla nich nowych domów w Polsce,  dokonaliśmy zakupu żwirku oraz karmy dla kotów za kwotę - 230,60 zł. ( Różnica zebranej i zapłaconej kwoty została uregulowana przez anonimowego darczyńcę).

            Za okazaną hojność i troskę o zwierzęta wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!

            Szkolne Koło Wolontariatu.

          • Erasmus+ wizyta w Grecji

          • W dniach 27.03-1.04.2022 grupa uczennic z klas ósmych oraz Panie K. Brzózka i A. Manik uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu Erasmus " Spring and respect come back" odbywającym się w Grecji. W czasie 5 dniowego pobytu poznaliśmy częściowo historię i kulturę tego pięknego kraju, spotkaliśmy wspaniałych ludzi z krajów współuczestniczących w projekcie: Grecji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Włoch. Zwiedziliśmy Tesaloniki, mieszkaliśmy w Edessie, w której ugoszczono nas bardzo serdecznie. Wspaniałe powitanie przygotowali dla nas uczniowie szkoły podstawowej w Kali.

            Niezwykłą atrakcją była również wycieczka do Verginy Zwiedzaliśmy tam muzeum archeologiczne, w którym mogliśmy zobaczyć królewskie grobowce z pierwszej starożytnej stolicy Macedonii - obiekt wpisany na listę UNESCO. Skorzystaliśmy z odrobiny relaksu w basenach termalnych w miejscowości Aridea - POZAR TERRITORY. Udział w Projekcie Erasmus to nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim dzielenie się kulturą, tradycjami, wymiana doświadczeń, pozytywne emocje, niezapomniane chwile wśród rówieśników z innych krajów. Odczuliśmy bardzo mocno gościnność i życzliwość naszych greckich gospodarzy, szczególnie na pożegnalnym obiedzie. Uczestniczyli w nim uczestnicy wyjazdu projektowego oraz dzieci, nauczyciele i rodzice z Grecji, ze szkoły w Kali, to było spotkanie międzykulturowe, międzypokoleniowe i bardzo rodzinne. Podczas tego spotkania mogliśmy poczuć się częścią tej wielkiej wielonarodowej rodziny Erasmusa. Popłynęło wiele łez szczęścia z powodu spotkania oraz tyle samo łez smutku z powodu rozstania. Na szczęście wszystkie wspomnienia pozostaną w naszych sercach i głowach.

             

          • Projekt z ZUS

          • W bieżącym roku szkolnym, podobnie zresztą jak w poprzednich, uczniowie klas ósmych naszej placówki  wzięli udział w ogólnopolskim projekcie koordynowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego celem było edukowanie młodzieży w zakresie powszechnych ubezpieczeń i uświadomienie jej tragicznych konsekwencji wynikających z faktu rezygnacji z tej „formy ochrony osobistej”.

            Projekt składał się z kilku lekcji, w czasie których wychowankowie poznali  krótko historię powszechnych ubezpieczeń, jej idee, strukturę prawną i – co chyba najważniejsze - byli skonfrontowani z praktycznymi, życiowymi sytuacjami, które zmuszały ludzi do korzystania z funduszy wypłacanych przez ZUS. Po tej  sporej dawce  informacji przyszła pora na działania praktyczne.

            Młodzież, dzieląc się na grupy zadaniowe,  rozpoczęła kreatywną pracę, której efektem finalnym stało się przygotowanie plakatu, komiksu lub filmu odpowiadającego na pytanie: „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?”.

            Powstałe kompozycje były naprawdę niesamowite: pełne zaskakujących rozwiązań, kreatywne, staranne i nierzadko z dużą dozą poczucia humoru. Najlepsze z nich zostały przesłane do dalszej, tym razem już pozaszkolnej, rywalizacji. Wybór zwycięskich prac był nie lada wyzwaniem. Ostatecznie jury postanowiło wyróżnić następujące osoby:

            - w kategorii plakatu: Nikola Pytlik i Patrycja Kijak oraz Nadia Kozub i Edyta Jedlecka;

            - w kategorii filmu: Mikołaj Sławski

             

            Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie szczerze gratuluję talentu, a za laureatów trzymam mocno kciuki!!!

            Iwona Pabis

          • Najgrzeczniejsi uczniowie w klasach I - III

          •  

            Oto wyniki konkursu na najgrzeczniejszych uczniów młodszych klas w marcu:

            Kl. I A- Kasia Gozdek, Maja Wojas, Karolina Godziszko, Anna Siewniak, Natasza Nowak..

            Kl. I B- Zuzanna Biel, Amelia Gierula, Bartek Szwagrzyk, Krzysztof Tkacz, Nina Struczyk.

            Kl. II A- Zofia Grzywa, Magda Głowacz, Olaf Mulka, Maja Chamik, Maja Bartosik.

            Kl. III A- Szymon Bugajski, Kacper Wandor, Patryk Pytlik, Zofia Jakubowicz, Karolina Sobczyk.

            Kl. III B- Karina Kuchnio, Oliwia Bartosik, Igor Nagraba, Wiktoria Mazurkiewicz, Amelia Warchoł.

            Gratulacje!