Wycieczkowy czerwiec w 5a
Czerwiec dla klasy 5a był wyjątkowo bogaty w atrakcje. 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka nad Chcechlem. Bawiliśmy się i tańczyliśmy na placu zabaw, spacerowaliśmy przy tętni i jedliśmy pyszne lody. 15 czerwca bardzo aktywnie poznaliśmy tajniki pracy górników. W Sztolini Królowa Luiza w Zabrzu zwiedzanie połączone było z zasmakowaniem pracy górników: kopaliśmy węgiel, cięliśmy drewno, skręciliśmy rury. Samo zwiedzanie odbywało się momentami prawie na czworakach ale też i kolejką podziemną. Było ciężko, ale bardzo wesoło. Dziekujemy Pani Karinie Łozowskiej za miłe towarzystwo Klasa 5A Wychowawczyni: Anna Manik
17
Karta rowerowa
Do egzaminu przystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Pod czujnym okiem uprawnionych do egzaminowania nauczycieli, młodzież zdobyła swoje pierwsze uprawnienia rowerowe.
Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Do egzaminu praktycznego przystąpili uczniowie, którzy z wynikiem pozytywnym zdali test teoretyczny z zakresu przepisów ruchu drogowego. Uczniowie, którzy przystąpili do części praktycznej egzaminu, wykazali się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad poruszania się po drogach a także znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Egzamin na kartę rowerową to pierwszy etap zdobywania doświadczenia młodego kierującego. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.
Pierwszaki w Puszczy Dulowskiej
13 czerwca klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Puszczy Dulowskiej. Pani Anna Rejdych reprezentująca Nadleśnictwo Chrzanów zaprosiła nas do Ośrodka Hodowli Zwierząt. W ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o pracy leśnika. O tym, jak rosną drzewa poczynając od ziarenek aż do doroslych okazów, które możemy oglądać w lesie. O opiece nad roślinami i zwierzętami oraz gospodarowaniu zasobami leśnymi. Największym zainteresowaniem cieszyły się poroża jelenia, sarny, daniela i łosia. Podczas spaceru dzieci zobaczyły także tamy zbudowane przez bobry oraz ślady ich zębów pozostawione na kawałku drewna. Ważnym punktem programu wycieczki były pieczone kiełbaski. Po spacerze i zabawach na świeżym leśnym powietrzu smakowały wyśmienicie.To była bardzo udana wycieczka. Serdecznie dziękujemy leśnikom i przesyłamy pozdrowienia
24
Realizacja III modułu projektu Czytam z klasą przez klasę IB.
- Do trzeciego modułu wybraliśmy książkę Wandy Chotomskiej Pięciopsiaczki. Wspólnie przeczytaliśmy książkę, uzupełniliśmy Lekturniki oraz odwiedziliśmy Miasto Zawodów poznając zawód weterynarza.
- Dzieci wykonały piękne lapbooki do lektury, z których następnie została przygotowana wystawa na szkolnej gazetce.
- Z okazji Światowego Dnia Książki klasa I B zorganizowała happening, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci przebrane w stroje ulubionych bohaterów książek, baśni i bajek stworzyły barwny korowód, który przemaszerował szkolnymi korytarzami. Niosły w rękach własnoręcznie wykonane plakaty i hasła propagujące czytelnictwo.
- Z przygotowanych plakatów oraz samodzielnie ułożonych i wymyślonych haseł powstała wystawa na szkolnym korytarzu dostępna dla uczniów klas I- III
- Po ukończeniu wszystkich zadań klasa IB otrzymała certyfikat potwierdzający ukończenie III modułu i całego projektu czytelniczego w roku szkolnym 2021/2022.
26
Zielona Szkoła Sidzina 2022r. Klasy IV a i b.
Wśród gór, w miejscu niezwykle urokliwym, uczniowie klasy 4a i b spędzili pięć dni Zielonej Szkoły pod opieką pań A. Tadli i B. Szewczuk .Pobyt trwał od 30.05. 22r. do 3.06.22r. Miejscowość Sidzina to piękne miejsce do odpoczynku i zajęć na świeżym powietrzu. Gry, zabawy, wycieczki, spacery, dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba, ale także lekcje przyrody i j. polskiego urozmaicały pobyt dzieci. Smakowite ciastka- zielone jabłuszka, lody, zwiedzanie regionalnego skansenu, wypiek moskolików to atrakcje Dnia Dziecka.
Czas minął bardzo szybko…
Poniżej zapraszamy do obejrzenia kalejdoskopu fotografii z pobytu w Sidzinie !24.
Karta rowerowa
Do egzaminu mogą przystąpić Wszyscy chętni uczniowie z klas od 4 wzwyż (ukończone 10 lat). Warunkiem otrzymania karty rowerowej jest zaliczenie egzaminu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, wyposażenia roweru oraz praktyczne zaliczenie jazdy na rowerze.
Egzamin część teoretyczna - p. Agnieszka Łączka
Egzamin część praktyczna - p. Anna Manik
Zapraszamy poniedziałek 13.06
Chętni zgłaszają się do p. Agnieszki Łączki
Linki dla chętnych, przystępujących do egzaminu:
Sukces Wiktorii i Karola w konkursie literackim
Szkoła Podstawowa w Lgocie zorganizowała Gminny Konkurs Literacki „Trzebinia nasza mała Ojczyzna”. Konkurs polegał na wymyśleniu wiersza o naszym mieście, a następnie jego pięknej recytacji. Dwoje uczniów z klasy VIIIa uczestniczyło w tym konkursie i wspaniale się spisali: Wiktoria Pierzchała zajęła II miejsce, a Karol Kołodziejczyk – III miejsce. Dzieci do konkursu przygotowała pani Danuta Siedzik.
SZAWLE - SPRAWOZDANIE Z WIZYTY PARTNERSKIEJ PROGRAMU ERASMUS+ NA LITWIE
W dniach 1-8 maja szóstka uczniów Naszej szkoły wraz z towarzyszącymi nauczycielami odwiedziła szkołę partnerską w miejscowości Šiauliai (Szawle) na Litwie. Celem wizyty było przekazanie pozostałym szkołom uczestniczącym w projekcie „ Spring and respect will come back” materiałów
z działań prowadzonych w ramach programu Erasmus +. W pierwszym dniu zostaliśmy uroczyście przywitani przez dyrektor szkoły w Kairiai (Kajrach), a następnie Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach integrujących wszystkich przybyłych. Oglądnęliśmy program przygotowany przez uczniów szkoły partnerskiej oraz przekazaliśmy upominki od Naszej szkoły naszym gospodarzom. W tym dniu mieliśmy także okazje zwiedzanie Szawle oraz jedną z największych atrakcji w okolicy „Górę krzyży”.Wyjazd był pełen atrakcji wycieczka, której celem był Park regionalny Kurtuvenu (Kurtowiany), odwiedziliśmy tam centrum edukacyjne, przeszliśmy ścieżką spacerową wokół jeziora Geluvos i na wzgórze Girniku. W tym dniu zwiedzaliśmy centrum recyklingu „Toksika”.
Kolejny dzień to całodniowa wycieczka do Kłajpedy . Spacer wzdłuż wybrzeża Bałtyku, zwiedzanie centrum i pokazu delfinów, muzeum morskie.
Czwartek był kolejnym dniem w szkole gdzie odbywały się warsztaty: produkcja ekomydła, robienie wazonów z materiałów recyklingowych , uczniowie malowali ławki w wybrany motyw partnerów projektu. Po zakończonych pracach nastąpiła prezentacja ławek przez poszczególne szkoły. Popołudniu wyruszyliśmy na festiwal tulipanów Burbiškių i do dworu Pakirshinio na kolację i specjalny program z tradycyjną muzyką ludową.
Ostatni dzień wizyty to program edukacyjny na farmie młynarza Siauliai oraz program edukacyjny Droga Bałtów.
Pożegnaliśmy się z trudem ze wszystkimi uczestnikami projektu, polały się łzy ale mamy nadzieję zobaczyć się z naszymi przyjaciółmi na kolejnym czerwcowym spotkaniu na Sycylii.
Korzystając z okazji, że nasza litewska szkoła partnerska znajduje się bardzo blisko Rygi skąd wracaliśmy do domu ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na zwiedzanie tego pięknego miasta.
Egzamin ósmoklasisty
Najgrzeczniejsi uczniowie w klasach I - III
Oto wyniki konkursu na najgrzeczniejszych uczniów młodszych klas w kwietniu:
Kl. I A- Kasia Gozdek, Anna Siewniak, Natasza Nowak, Filip Mazurkiewicz, Antonina Marciniak.
Kl. I B- Zuzanna Biel, Amelia Gierula, Kacper Szklarczyk, Antoni Żmuda, Jakub Kostecki.
Kl. II A- Maja Bartosik, Zuzanna Głowacz, Karol Pizoń, Lena Witkowska, Przemysław Głodek..
Kl. III A- Roksana Hudzik, Julia Kłeczek, Nikola Marciniak, Ola Waliszewska, Kacper Kucek.
Kl. III B- Karina Kuchnio, Oliwia Bartosik, Filip Trelka, Wiktoria Mazurkiewicz, Amelia Warchoł.
Gratulacje!
Owocowe zwierzaki
W czwartek 12 maja uczniowie klasy 2a samodzielnie wykonali zwierzęta z ulubionych owoców. Zobaczcie efekty
Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie na naszym szkolnym FB
9
Czytam z klasą ,, Lekturki spod chmurki”.
Klasa IB zakończyła realizację II modułu Międzynarodowego Projektu Czytelniczego
Czytam z klasą ,, Lekturki spod chmurki”.
W ramach jego realizacji ;
- Przeczytaliśmy książkę Agnieszki Frączek,, Rany Julek, o tym jak Julian Tuwim
został poetą”. Dzieci uzupełniły Lekturniki i narysowały proponowaną okładkę do
książki.
- Dzieci wymyśliły i wykonały prace plastyczne prezentujące inne zakończenie
lektury; czyli kim mógł zostać Julian Tuwim, gdyby nie został poetą. Mógł być
chemikiem, naukowcem czy przyrodnikiem ponieważ miał wiele pasji i nietypowych
zainteresowań zwanych w książce ,, bzikami’’.
- Zorganizowaliśmy Dzień Poezji Juliana Tuwima. W klasie powstała wystawka z
wierszami autora. Każde dziecko recytowało lub pięknie czytało jeden z wierszy
poety. Dzięki tej różnorodności dzieci już na zawsze będą kojarzyć wiersze:
Rzepka, Zosia Samosia, Lokomotywa, Słoń Trąbalski’’ z Julianem Tuwimem.
- Klasa I B poznawała zawód pisarza. Zaprosiliśmy na spotkanie online autora książki
Cukierku ,ty łobuzie Waldemara Cichonia. Pisarz opowiedział nam jak powstawały
jego książki, kto był pierwowzorem głównych bohaterów i skąd czerpał do nich
inspiracje.
- Odwiedziliśmy Miasto Zawodów tropiąc zawód pisarza i pokrewne z nim zawody.
- Odbyliśmy wycieczkę do Biblioteki Miejskiej w Chrzanowie. Dzieci uczestniczyły
tam w spotkaniu biblioterapeutycznym Projekt Barnabek poruszające tematykę
samoakceptacji i wiary we własne siły. Wykonywały zadania czytelnicze i plastyczne
dotyczące wysłuchanej książki.
- Po ukończeniu wszystkich zadań i napisanym sprawozdaniu otrzymaliśmy
potwierdzenie zrealizowania II modułu projektu.
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi w SP 6 rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia zagadnienia przez szkolny radiowęzeł. Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie.
Kolejne akcje to:
- rozmowa i wyświetlanie na godzinach wychowawczych prezentacji, w których znajdowały się wskazówki „Co można robić podczas Dnia Ziemi i nie tylko?”. Prezentacje przygotowane w dwóch kategoriach dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII.
- Klasy VII przygotowały plakaty, których tematyka związana jest z zanieczyszczeniami środowiska powodowanymi przez działalność człowieka. Prace obrazujące przyczyny i skutki dziury ozonowej, efektu cieplarnianego, zanieczyszczenia wód, czy smogu zostały wystawione na szkolnych korytarzach.\
- Zespół uczniów z klasy 8a, uczestniczył w XX Powiatowym Konkursie Ekologiczno - Językowym „Zielone Perełki Trzebini”.
- W ramach projektu międzynarodowego Erasmus+ dotyczącego szacunku dla ochrony środowiska „Spring and Respect will come back” zebrano przygotowane materiały. Prezentacje i działania podjęte w Szkole w ramach obchodów Dnia Ziemi zostaną przedstawione na spotkaniu na Litwie w dniach 1-8 maja.2022. Tam również zostanie przedstawiony przygotowany przez młodzież filmik w języku angielskim na podstawie scenariusza „Sąd nad człowiekiem” ( przedstawienie online). W związku z udziałem w projekcie na korytarzu szkolnym znajduje się tematyczna gazetka ( zdjęcie w załączniku). Akcja projektu Erasmus + objęła również współdziałanie wszystkich krajów partnerskich polegające na posadzeniu w ogrodach przyszkolnych 5 drzew wybranych przez kraje partnerskie. Drzewa zostały posadzone w naszej szkole oraz W Grecji, na Litwie, Łotwie, Rumunii oraz Sycylii.
- Prezentacja klasy I-IV
- Prezentacja klasy V-VIII
Obchody Dniz Ziemi przygotowały panie: Monika Freitag Agnieszka Tadla i Katarzyna Strózik
8
Wolontariat dla zwierząt w Ukrainie
W marcu 2022 roku w naszej szkole była prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Włączyli się w nią wszyscy uczniowie (a pośrednio również rodzice), nauczyciele i ich rodziny, pracownicy szkoły. Zebraliśmy znaczącą kwotę - 951 złotych 77 groszy. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją SIEPOMAGA oraz lokalnym S.O.S. PIES - WOLONTARIAT DLA ZWIERZĄT. Zgodnie z wysłaną przez Fundacje listą potrzebnych rzeczy zakupiliśmy: dużą porcję suchej karmy dla psów(45 kg), karmę mokrą dla kotów, krople przeciw kleszczom dla psów i kotów, smycze i obroże, miski, podkłady higieniczne - wszystko na kwotę 739,54 zł. W porozumieniu z Panią Agatą mieszkanką Sierszy z S.O.S. PIES - WOLONTARIAT DLA ZWIERZĄT CHRZANÓW która osobiście jeździ na Ukrainę i ratuje stamtąd kotki i pieski, leczy je, a potem szuka dla nich nowych domów w Polsce, dokonaliśmy zakupu żwirku oraz karmy dla kotów za kwotę - 230,60 zł. ( Różnica zebranej i zapłaconej kwoty została uregulowana przez anonimowego darczyńcę).
Za okazaną hojność i troskę o zwierzęta wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!
Szkolne Koło Wolontariatu.
Erasmus+ wizyta w Grecji
W dniach 27.03-1.04.2022 grupa uczennic z klas ósmych oraz Panie K. Brzózka i A. Manik uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu Erasmus " Spring and respect come back" odbywającym się w Grecji. W czasie 5 dniowego pobytu poznaliśmy częściowo historię i kulturę tego pięknego kraju, spotkaliśmy wspaniałych ludzi z krajów współuczestniczących w projekcie: Grecji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Włoch. Zwiedziliśmy Tesaloniki, mieszkaliśmy w Edessie, w której ugoszczono nas bardzo serdecznie. Wspaniałe powitanie przygotowali dla nas uczniowie szkoły podstawowej w Kali.
Niezwykłą atrakcją była również wycieczka do Verginy Zwiedzaliśmy tam muzeum archeologiczne, w którym mogliśmy zobaczyć królewskie grobowce z pierwszej starożytnej stolicy Macedonii - obiekt wpisany na listę UNESCO. Skorzystaliśmy z odrobiny relaksu w basenach termalnych w miejscowości Aridea - POZAR TERRITORY. Udział w Projekcie Erasmus to nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim dzielenie się kulturą, tradycjami, wymiana doświadczeń, pozytywne emocje, niezapomniane chwile wśród rówieśników z innych krajów. Odczuliśmy bardzo mocno gościnność i życzliwość naszych greckich gospodarzy, szczególnie na pożegnalnym obiedzie. Uczestniczyli w nim uczestnicy wyjazdu projektowego oraz dzieci, nauczyciele i rodzice z Grecji, ze szkoły w Kali, to było spotkanie międzykulturowe, międzypokoleniowe i bardzo rodzinne. Podczas tego spotkania mogliśmy poczuć się częścią tej wielkiej wielonarodowej rodziny Erasmusa. Popłynęło wiele łez szczęścia z powodu spotkania oraz tyle samo łez smutku z powodu rozstania. Na szczęście wszystkie wspomnienia pozostaną w naszych sercach i głowach.
10
Projekt z ZUS
W bieżącym roku szkolnym, podobnie zresztą jak w poprzednich, uczniowie klas ósmych naszej placówki wzięli udział w ogólnopolskim projekcie koordynowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego celem było edukowanie młodzieży w zakresie powszechnych ubezpieczeń i uświadomienie jej tragicznych konsekwencji wynikających z faktu rezygnacji z tej „formy ochrony osobistej”.
Projekt składał się z kilku lekcji, w czasie których wychowankowie poznali krótko historię powszechnych ubezpieczeń, jej idee, strukturę prawną i – co chyba najważniejsze - byli skonfrontowani z praktycznymi, życiowymi sytuacjami, które zmuszały ludzi do korzystania z funduszy wypłacanych przez ZUS. Po tej sporej dawce informacji przyszła pora na działania praktyczne.
Młodzież, dzieląc się na grupy zadaniowe, rozpoczęła kreatywną pracę, której efektem finalnym stało się przygotowanie plakatu, komiksu lub filmu odpowiadającego na pytanie: „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?”.
Powstałe kompozycje były naprawdę niesamowite: pełne zaskakujących rozwiązań, kreatywne, staranne i nierzadko z dużą dozą poczucia humoru. Najlepsze z nich zostały przesłane do dalszej, tym razem już pozaszkolnej, rywalizacji. Wybór zwycięskich prac był nie lada wyzwaniem. Ostatecznie jury postanowiło wyróżnić następujące osoby:
- w kategorii plakatu: Nikola Pytlik i Patrycja Kijak oraz Nadia Kozub i Edyta Jedlecka;
- w kategorii filmu: Mikołaj Sławski
Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie szczerze gratuluję talentu, a za laureatów trzymam mocno kciuki!!!
Iwona Pabis
Najgrzeczniejsi uczniowie w klasach I - III
Oto wyniki konkursu na najgrzeczniejszych uczniów młodszych klas w marcu:
Kl. I A- Kasia Gozdek, Maja Wojas, Karolina Godziszko, Anna Siewniak, Natasza Nowak..
Kl. I B- Zuzanna Biel, Amelia Gierula, Bartek Szwagrzyk, Krzysztof Tkacz, Nina Struczyk.
Kl. II A- Zofia Grzywa, Magda Głowacz, Olaf Mulka, Maja Chamik, Maja Bartosik.
Kl. III A- Szymon Bugajski, Kacper Wandor, Patryk Pytlik, Zofia Jakubowicz, Karolina Sobczyk.
Kl. III B- Karina Kuchnio, Oliwia Bartosik, Igor Nagraba, Wiktoria Mazurkiewicz, Amelia Warchoł.
Gratulacje!
Spotkanie organizacyjne
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Wł. Broniewskiego w Trzebini zaprasza na spotkanie organizacyjne rodziców dzieci przyjętych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2022/2023.
Spotkanie odbędzie się 04.04.2022 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 w świetlicy szkolnej.
Lista uczniów przyjętych w roku szkolnym 22/23 do klasy pierwszej dostępna jest w przedsionku szkoły.
"1000 żurawi o pokój w Ukrainie"
W związku z wydarzeniami w sąsiednim kraju, nasza szkoła włączyła się do akcji "1000 żurawi o pokój w Ukrainie". Pomysł zrodził się jako odpowiedź i niezgoda na przemoc, agresję, atak na wolność i niepodległość państwa. Udział w akcji polegał na wykonaniu papierowych symboli pokoju. Organizatorzy odwołali się do starej japońskiej legendy, wg której wykonanie 1000 żurawi, spełnia jedno życzenie. Uznaliśmy, że nasze dzieci chętnie pomogą spełnić marzenie o pokoju w Ukrainie i na świecie. Z wielką radością obserwowaliśmy entuzjazm i wielkie serce naszych uczniów.
Klasy młodsze wykonywały metodą orgiami – gołębia, klasy starsze – żurawia w barwach narodowych Ukrainy. Dzieci zrobiły mnóstwo pięknych prac. Olbrzymie pudło pełne papierowych składanek przekazaliśmy Organizatorowi akcji. W promocję akcji w szkole włączyły się panie: Barbara Potera, Ewa Cygańczuk, Dorota Szydłowska, Maria Patela, Karina Łozowska, Agnieszka Tadla i Danuta Siedzik.
7Pod tym linkiem poznasz historię i dowiesz się skąd się wzięła wyżej opisana akcja
Czytam z klasą - spotkanie z pisarzem
W ramach realizacji II modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego Czytam z klasą klasa I B poznawała zawód pisarza. Byliśmy bardzo ciekawi jak powstaje książka i skąd pisarz czerpie pomysły do jej napisania. Zaprosiliśmy na spotkanie online autora lektury szkolnej dla uczniów klas I-III ,, Cukierku ,ty łobuzie’’ Waldemara Cichonia. Pisarz w zabawny sposób opowiadał nam o niesfornym kocie Cukierku i jego przygodach. Pod koniec spotkania Waldemar Cichoń przedstawił nam kota Cukierka i kotkę Tradycję bohaterów swoich książek. Odpowiadał też na pytania przygotowane przez uczniów. Każdy chętny uczestnik spotkania zorganizowanego dla klas I-III mógł zakupić dowolną książkę autorstwa Waldemara Cichonia z imienną dedykację pisarza. Zachęceni do lektury zgodnie z hasłem ,,Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca’’ z zapałem przystąpiliśmy do czytania wybranych książek o przygodach zabawnych zwierzaków i ich właścicieli Maćka i Marcela.
7
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie